ABD ekonomisi tahminlerden yavaş büyüdü

Forex Teknikleri 27 Eylül 2012 0

ekonomisinin 2. çeyrekteki büyüme oranı tahminlerin altında kaldı

2. çeyrekte beklenenden daha az büyüyerek tüketici harcamalarındaki çiftlik envanterlerindeki düşüşleri yansıttı.

Dünyanın en büyük ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 1.3’lük bir hızla ilerlerken, bu oran Ocak Mart ayları arasında kalan zaman diliminde yüzde 2 civarında seyretmişti. ABD ekonomisinin 2. çeyrek için öngörülen büyüme oranı yüzde 1.7 olurken, Bloomberg tarafından yapılan anketin tahmin medyanı da yüzde 1.7 oldu.

Ekonominin neredeyse yüzde 70’ini oluşturan hanehalkı harcamaları geçtiğimiz çeyrekte yıllık oranda yüzde 1.5 yükselirken, bir yılın en yavaş ilerlemesi olarak kayda geçti. Satın alımlar bir önceki üç aylık periyodda ise yüzde 2.4’lük ilerleme göstermişti.

Hükümetin bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı çiftlik envanterlerini aşağı yönlü revize etmesi de gayrısafi yurt içi hasılanın daha az yansımasına sebep oldu. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu yılın stokları hava şartlarından dolayı az kalan çiftlik envanterleri dolayısıyla düşecek.

2011 yılının son 3 ayında yüzde 4’lük büyümenin ardından, son iki çeyrekte görülen yavaşlama, dünyanın en büyük ekonomisinin ivme kazanmakta zorlandığını şirketlerin harcamaları kestiğini göstermekte.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • abd ekonomisi neden yavaşlıyor


Cevap Yaz »