ABD tüketicisinin güveni sarsıldı

Forex Teknikleri 28 Ağustos 2012 0

Bugün açıklanan verilere göre ‘de tüketici güveninin son 10 ayın en düşük seviyesine

ABD’de tüketici güveni, hane halkının geleceğe ekonomik görünüme yönelik karamsarlığının artmasının ardından Ağustos ayında son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

New York merkezli ‘un endeksine göre tüketici güveni Temmuz ayındaki 65.4’lük orandan 60.6’ya geriledi. Bu 4.8 puanlık düşüş, Ekim ayından bu yana görülen en yüksek düşüş oldu.

Bloomberg tarafından yapılan bir anketin tahmin medyanına göre ekonomistlerin rakamın 66’ya çıkmasını bekliyordu. Yükselen akaryakıt fiyatları, 2009 yılının başından beri yüzde 8’in üzerinde asılı kalan işsizlik oranı ve sınırlı gelir artışı, ABDli tüketicilerin cesaretini kırıyor. Bu kalıcı kötümseme, dünyanın en büyük ekonomisinin yüzde 70’ini oluşturan hane halkı harcamalarında gerileme riskini de arttırıyor.

IHS Global Insight’ın kıdemli ekonomisti Chris Christopher, tüketici tarafında işlerin çok iyi görünmediğini belirtti. Christopher, “Düşük güven var ve istihdam görünümü çok harika değil, o yüzden çekingen bir tutumun oluştuğunu görüyoruz. İnsanların para harcamak için çok fazla sebepleri yok” dedi.

Bu ayın , Kasım ayından bu yana en düşük seviyede geldi. Bloomberg’ün yaptığı ankete katılan 77 ekonomistin tahminleri 61 ile 68 arasında değişiklik gösterdi. Gösterge, 18 ay sürerek Haziran 2009’da sona eren resesyonda 53.7 seviyelerindeydi.

Bugün açıklanan bir başka rapor da, geçtiğimiz resesyonun kıvılcımını yakan inşaat sektöründe toparlanma olduğunu gösteren konut fiyatları verileriydi. Konut fiyatları 20 ABD şehrinde son bir yılda yükseliş kaydederek, iki yıldır ilk defa yıllık kazanç gösterdi.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • the conference board nedir


Cevap Yaz »