Almanya’da büyüme beklenenden iyi çıktı

Forex Teknikleri 14 Ağustos 2012 0

Almanya'da büyüme beklenenden iyi çıktı ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha az yavaşladı

‘da ekonomik yılın ikinci çeyreğinde, ve hanehalkı harcamalarının borç krizinin olumsuz ekilerini gidermesi ile birlikte, ekonomistlerin tahminlerinden daha az yavaşladı.

‘nın gayrı safi yurtiçi hasılası () ikinci çeyrekte, yüzde 0.5 büyüme gösterdiği ilk çeyreğe göre yüzde 0.3 genişledi. Bloomberg News’un anketine katılan 40 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin yüzde 0.2 büyümesi bekleniyordu. Öte yandan, diğer önemli ülkesi ‘da ise GSYİH, yılın ikinci üç aylık döneminde, önceki çeyreğe göre değişiklik göstermedi. Ekonomistler, ‘nın bu çeyrekte yüzde 0.1 daralmasını bekliyordu.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, işsizliğin son 20 yılın en düşük seviyesine inmesi ve artan ücretlerin içeride harcamaları artırmasının etkisi ile, bu yılın ilk yarısında Avrupa borç krizinin olumsuz etkilerinin üstesinden gelmesine karşın, kötüleşmekte olan ekonomik kargaşa etkisini göstermeye başladı. Euro Bölgesi’nde 17 üye ülkenin en az yedisi resesyondayken, Alman mallarına yönelik talep, ülkenin en büyük ihracat pazarındaki olumsuz gelişmelerden dolayı zayıflıyor. Almanya’da iş dünyası güven endeksi Temmuz’da da düşerek gerilemesini üçüncü aya taşırken, imalat sanayi daralıyor.

Londra’da Daiwa Markets International ekonomisti Tobias Blattner, “Almanya ekonomisi ihracata fazla dayalı” dedi ve “Durum iyiye gittiğinde, bu bir güç kaynağı, ancak kötüye gittiğinde, Aşil topuğu. Yılın kalan kısmında yatay büyüme görürsek, kendimizi şanslı sayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Alman istatisik ofisi, bugün yaptığı açıklamada, ikinci çeyrek büyümesinin tüketim ve ihracatın ithalata göre daha fazla artması nedeniyle net dış ticaretten kaynaklandığını kaydetti. Bu durum, özellikle makina ve üretim araçları olmak üzere, şirket yatırımlarındaki azalmanın etkisini gideriyor.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • alman trading
  • yunanistan euro paritesi
  • almanya ekonomisi nasil bu kadar iyi
  • firansanin buyume durum
  • gsyih
  • fransanın dış ticaret açığı eylul 2012
  • ihracat teknikleri


Cevap Yaz »