Altın Fiyatları Kıbrıs Etkisyle 1,600 doları Seviyesinin Üzerine Çıktı

Forex Teknikleri 18 Mart 2013 0

fiyatları, Güney haberi ile bu ay ilk kez 1,600 dolar seviyesinin üzerine çıktı

Altın fiyatları, Güney Kıbrıs’ta banka mevduatlarına daha önce görülmeyen bir vergi getirilmesinin ardından Avrupa borç krizinin derinleşebileceği endişelerinin artması bunun sonucu güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelinmesi sonrası, bu ay ilk kez ons başına 1,600 doların üzerine çıktı.

Güney Kıbrıs lideri Nicos Anastasiades, bölgesi maliye bakanları ile anlaşmaya varılan kurtarma paketinin bir parçası olarak, banka mevuatlarına getirilen vergi ile 5.8 milyar (7.5 milyar dolar) sağlama konusunda kanun yapıcıları ikna etmeye çalışıyor. Güney Kıbrıs, kurtarma isteyen beşinci Bölgesi üyesi oldu.  dolar karşısında Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine indi ve küresel hisse senetleri .

Londra’da UBS AG analisti Joni Teves, “Altın, Bölgesi’nden kaynaklanan risklerin yeniden ortaya çıktığı bir ortamda, güvenli varlık niteliğinden faydalanmaya hazırlanmış görünüyor,” dedi ve “İnsanlar banka mevduatlarının güvenliği konusunda endişeye düşmeleri ile birlikte,altın cazip bir seçenek olacaktır ve bu tür endişelerin artması, korku ile ilişkili fiziki alımların geri dönmesine neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.7 yükselişle, Londra saati ile 09:49’da ons başına 1,603.68 dolara geldi. Metal güniçinde 1,608.60 dolara kadar çıkarak 27 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.Altın geçen hafta yüzde 0.8 yükseldi. Nisan vadeli altın kontratları yüzde 0.6 yükselerek, New York Comex piyasasında, ons başına 1,602.40 dolara ulaştı. vadeli kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 56 üzerindeydi.

Kıbrıs’ta banka mevduatlarına getirilen veri, kurtarma faturasının il rakam olan 17 milyar eurodan 10 milyar euroya düşmesine neden oldu. Güney Kıbrıs lideri Anastasiades, bu verginin kabul edilmesi için, parlamentoda kararı savunacak. Oylama planlanandan bir gün sonraya ertelenerek bugüne alındı ve bu erteleme, Güney Kıbrıs liderine yeterli çoğunluğu sağlamak için zaman kazandırmayı amaçlıyor.

Altın, yükselen enflasyon endişeleri ile, geçen haftayı da yükselişle geçerek, Ocak ayından bu yana ilk kez iki hafta üste kazanç gösterdi.  ABD’de Şubat ayı enflasyonu beklenenden daha yüksek çıktı ve Çin’de enflasyon son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Yarın biraraya gelecek olan Fed politika yapıcıları, altının 12 yıl boyunca artmasına yardımcı olan teşviklerin hızı konusunda bölünmüş durumda.

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • kıbrıs altın fiyatları
  • altının 1600 dolar seviyesi kaçtır


Cevap Yaz »