Altın (Gold) Teknik Analiz – 23.08.2012

GCM Menkul Kıymetler A.Ş 23 Ağustos 2012 1

Altın (Gold) Teknik Analiz - 23.08.2012Fed Açık Para Piyasası Komitesi’nin (FOMC) Ağustos ayı toplantı tutanakları, ABD Merkez Bankası yetkililerinin çoğunun, ekonominin sürdürülebilir bir düzeye çıkarılamaması hâlinde parasal genişlemeye hız vermeye hazırlandığına işaret . Fed’in 31 Temmuz-1 Ağustos toplantısının tutanaklarına göre, “Birçok Fed yetkilisi, gelen verilerin ciddi ve sürdürülebilir bir güçlenmeye işaret etmemesi hâlinde daha fazla parasal genişlemenin ‘yakın zamanda’ gerekeceği” görüşünü paylaşıyor.  Öte yandan ABD Merkez Bankası yönetiminin parasal genişleme konusundaki ilk açık sinyaline rağmen, veriler karışık mesajlar gönderiyor. Yatırımcıların, Fed’in parasal genişlemeye gideceği beklentisi Amerikan hisse ve tahvillerini destekliyor. Fed Başkanı Ben Bernanke 31 Ağustos’ta, 2010 yılında Fed’in ikinci parasal genişlemesinin sinyalini verdiği Wyoming’deki Jackson Hole toplantısında görüşlerini dile getirme ve daha net mesajlar verme imkanını bulacak. ABD Merkez Bankası yetkilileri 1213 Eylül’de bir araya gelecek.

Parasal Genişleme İn Altın’daki Düşüşler Out

Uzun bir süredir Altın fiyatlarında yaşanılan kar satışlarının altın yatırımcılarını tedirgin ettiğini ve bu nedenle de altın da işlem stratejisi gerçekleştirirken genellikle de satışlarda yer alındığı gözlemlenmekteydi. Ancak genel olarak yapmış olduğumuz analizlerde uzun vadeli yükseliş beklentimizi her düşüşte korumakla birlikte yaşanılacak bu düşüşleri de alış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Nitekim dün yapmış olduğumuz analizde de 1655 direncine dikkat etmemiz gerektiğini söylemiş ve bu direncin geçilmesi ile uzun vadeli 1800 seviyesinin hedeflenmesinin olacağını belirtmiştik.

Altın dünkü FED toplantısından QE3 sinyali alınca direk grafikteki üçgen formasyonunun üst kanal noktası olan 1655 direncini geçti ve gün içerisinde 1665 seviyesini etti. Şuanda da 1661 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Üçgen formasyonunun kırılması nedeniyle yükseliş baskısının bundan sonraki süreçte daha net olması beklenilirken piyasalar bu yükseliş için teyit isteyebilir. Bu teyit de altın fiyatlarının haftalık grafikte 50 günlük basit hareketli ortalama olan 1656 seviyesi üzerinde haftalık kapanış yapmasıdır. Eğer altın haftalık kapanışını bu seviyenin üzerinde gerçekleştirirse önümüzdeki süreçte 1690-1740 bandında yer alması kaçınılmaz olacaktır.

Diğer yandan da FED’in diğer toplantısı çok önemlidir. 12-13 Eylül toplantısından çıkacak olan sonuç Altın fiyatlarına yeniden canlılık katacaktır. Bu nedenle de önümüzdeki 2 haftalık süreçte altın tekrar yatay hareketliliğe geçebilir.

vadeli baktığımızda 1645 desteğinin önemli olduğunu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesinin kaçınılmaz olacağını söyleyebiliriz. Kar satışlarının oluşabilmesi için altın fiyatlarının 1645 desteğini kırması gerekmektedir. Haftalık grafikte üçgen formasyonu kırıldığı için şuan ki konjonktürde satışlarda yer almak riskinizi artıracaktır.

AKŞAM ÖZETİ

Amerikan Merkez Bankası Fed’in açıklanan toplantı tutanaklarında teşvike gidilebileceğinin işaretinin sinyalinin verilmesi ve yatırım varlıklarının rekor seviyeye yükselmesi ile altın, 200 günlük hareket ortalamasını kırdıktan sonra 16 haftanın en yüksek seviyesine çıktı ve 1667 seviyesini test etti. Bloomberg’e göre ETF’deki altın varlıkları dün 2,44.26 tona yükseldi. Commerzbank AG dün yaptığı açıklamada 200 günlük ortalamanın önemli bir teknik seviye olduğunu belirterek bunun üstüne tırmanmanın daha fazla alım getireceğine dikkat çekti. Amerikan Merkez Bankası Fed’in Açık Piyasa Komitesi’nin 31 temmuz- 1 ağustos tarihli toplantısının tutanakları dün akşam TSİ 20.00’de açıklandı, tutanaklardan “birçok üye”nin toparlanma ivme kazanmadığı müddetçe daha fazla teşvike gidilmesi yönünde görüş bildirdiği ortaya çıktı.

FED’in QE3 ile ilgili olumlu beklentisi Altın fiyatlarının 1667 seviyesine kadar çıkışını sağladı ancak dünkü yükseliş sonrasında kısa zamanlı kar satışları gerçekleştiren 1660 dolar seviyesi düştü ve şuanda da 1658 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Genel olarak baktığımızda yükseliş trendinin net bir şekilde kendisini hissettirdiği ve bu nedenle de yaşanılacak olası düşüşlerde satıcılı seyirde hareket etmek yerine var olan düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmek trend yönünde işlem gerçekleştirmek ve riskinizi minimize etmek için önemlidir. Tepki satışlarının 1671-1690 seviyelerinde gelme ihtimali mevcuttur ve bu ihtimali göz önünde bulundurarak dikkatli olmak gerekmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kısa vadeli satış pozisyonları açmak yerine yaşanılacak olası düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz.

Kısa vadeli baktığımızda 1645 dolar desteğinin önemli olduğunu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesinin kaçınılmaz olacağını söyleyebiliriz. Kar satışlarının oluşabilmesi için altın fiyatlarının 1646 desteğini kırması gerekmektedir. Haftalık grafikte üçgen formasyonu kırıldığı için şuan ki konjonktürde satışlarda yer almak riskinizi artıracaktır.
GCM Menkul Kıymetler A.Ş – Ücretsiz demo hesap ile kazanmak için buraya tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

 • fed açıklaması ağustos 2012
 • altın analizleri 2012 agustos ayı
 • jackson hole toplantısı nedir
 • 24 08 2012 altın fiyatları
 • 31 agustos fed to
 • 23/08/2012 altın yorumları
 • 23 08 2012 altın yorumları
 • 23 08 2012 altın yorum
 • fed toplantısı 31 ağustos 2012
 • 23 08 2012 tarihli gcm menkul altın analizi
 • 23/08/2012 altın güncel
 • altin yorumlari 23 08 2012
 • altın analiz ağustos 2012
 • altin piyasa teknik analiz
 • altın yorumu


Cevap Yaz »