Asya paraları 2010’dan bu yana en iyi çeyreğinde

Forex Teknikleri 28 Eylül 2012 0

Merkez bankalarının piyasalara para pompalamasının, yüksek getirili varlıklara akan sermayeyi artırmasıyla paraları yükseldi

Küresel politika yapıcıların büyümeyi desteklemek için finansal piyasalara para pompalayacakları planlarını açıklamasının, yüksek getirili varlıklardaki sermaye akışını artırması üzerine 2010’dan bu yana en iyi çeyreğine hazırlanıyor.

Fed, Avrupa Merkez Bankası Japonya Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek için tahvil alım programlarını genişletmesi üzerine Asya’da en çok işlem gören para birimlerini izleyen Bloomberg- 30 Haziran’dan bu yana yüzde 1.7 yükseldi. Çin Başbakanı Wen Jiabao bu ayın başında Asya’nın en büyük ekonomisinin büyümeyi desteklemek için “önalımsal politikaları” kullanacağını söyledi. Beş ayın zirvesine tırmanan Hint rupisi, Asya paralarındaki kazançlara öncülük ederken, Güney Kore wonu da Mart’tan bu yana en yükseğinden işlem gördü.

Gelişmekte olan ülkelerdeki faiz ve büyüme avantajından ötürü altta yatan trendin hâlen daha gelişen piyasa paralarının 2013’e kadar değerleneceği yönünde olduğunu belirten ABN Amro Bank NV’nin kıdemli döviz stratejistlerinden Roy Teo, Çin’in büyümesinin yavaşladığını ve faiz indirimleri gibi daha fazla parasak teşvik önlemlerinin beklenebileceğini söyledi.

Rupi bu çeyrekte yüzde 5.2 güçlenerek 52.765’e tırmanarak Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Malezya ringgiti yüzde 3.3 değerlenerek 3.0662’ye, Güney Kore wonu da yüzde 2.9 primle 1,113.30 düzeyine tırmandı. Yuan, 2 çeyrek üst üste ekside tamamlamasının ardından yüzde 0.9 kazanarak 6.2950’ye yükseldi.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • merkez bankası paralar
  • merkez bankası yeni paralar


Cevap Yaz »