Asya paraları bu hafta yemyeşil

Forex Teknikleri 14 Eylül 2012 0

Fed’in QE3 açıklayarak gelişen piyasa varlıklarına fon akışını tetiklemesiyle paraları Haziran’dan bu yana en büyük haftalık kazancını kaydetti

ABD Merkez Bankası’nın üçüncü tur tahvil alım programı açıklamasının yüksek getirili gelişen piyasa varlıklarına fon akışını desteklemesi üzerine Haziran’dan bu yana en büyük haftalık kazancına işaret .

Asya borsalarının bu yılın en iyi haftasını kaydetmeye hazırlanmasıyla Malezya ringgiti Tayland bahtı 4 ayın zirvesine tırmandı. Fed dün uzun vadeli tahvil varlıklarını, aylık 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alımlarıyla genişleteceğini, politika faizini de 2015’in ortasına kadar sıfıra yakın tutacağını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası da bu ay sınırsız tahvil alım planı uygulamaya karar verdi Çin bu hafta büyümeyi desteklemek üzere önalımsal politika uygulayacağını söyledi.

QE3’ten Asya’ya fon akacağı iyimserliğinin Asya paraları hisselerini desteklediğini belirten Sumitomo Mitsui Banking Corp.’un döviz traderlarından Kozo Hasegawa, Asya paralarının da artış baskısını göreceğini söyledi.

Ringgit bu hafta ABD doları karşısında yüzde 1.8 değerlenerek 3.0520 seviyesine çıkarken, Güney Kore de yüzde 0.8 güçlenerek 1.121.15’e yükseldi. Tayland bahtı Tayvan doları yüzde 1.2’şer primle sırasıyla 30.84 29.489 düzeylerinden işlem gördü.

Asya’daki en aktif para birimlerinin hareketini izleyen Bloomberg- Asya Endeksi bu hafta yüzde 0.6 artışla 116.52 puana çıktı 29 Haziran’da sonlanan haftadan bu yana en büyük rallisini kaydetti. Endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 3.31’e .

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • en büyük paralar
  • yabancılar kuzey kore parası


Cevap Yaz »