Çalışanlar sıkıntı çekerken yatırımcılar bankalardan yüksek kazanç bekliyor

Forex Teknikleri 19 Aralık 2012 0

‘in en büyük bankalarının çalışanları sert kesintilerine maruz kalırken, yatırımcılar 2003’ten bu yana en yükseğe işaret eden kazançlarından mutlu görünüyorÇalışanlar sıkıntı çekerken yatırımcılar bankalardan yüksek kazanç bekliyor

ABD’de Wall Street’in en büyük bankalarının çalışanları için 2012, “istihdam kıyımları”, düşük ücretler bozulan itibarlardan ötürü kötü bir yıl olurken, yatırımcıların yüzünü güldürdü.

Standard&Poor’s 500 Finansal Endeksi’nde yer alan 81 şirket bu yıl, yüzde 104 değerlenen Bank of America Corp.’un öncülüğünde yüzde 27 artarak 2003’ten bu yana en büyük yıllık kazancına işaret . Endeks, 2006’dan bu yana ilk kez S&P 500 Endeksi’nden daha fazla sağladı.

Sektörün kârlarını artırması için sabırsızlanan hissedarlar, Wall Street şirketlerinin istihdam ve ödemelerde kesinti yapması ve bazı işlerinden çıkmaları sonucunda adeta ödüllendirildi. Sektördeki daralma, en büyük 2 bankanın işlerini kaybettiğini izleyen çalışanları ve yeni anlaşmalar ve hisse işlemlerindeki düşüş, daha sıkı düzenlemeler, işlem zararları, not indirimleri ve faiz manipülasyonu ve kara para aklama skandallarıyla mücadele eden diğerlerini sinirlendirdi.

Morgan Stanley’deki görevinden San Francisco’da bu yıl butik danışmanlık şirketi açmak için ayrılmış olan Gordon Dean, “Wall Street’te, ücretlerin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda zavallıca sayılabilecek şekilde her daim homurdanmalar vardır, ancak bu yılki öfke gerçekten öngörülemez boyuttaydı” diyerek, sektörde bu yıl görülen memnuniyetsizlik ve üzüntüye dikkat çekti.

Öte yandan 20042008 yılları arasında en büyük 9 küresel yatırım bankasındaki maaş ve tazminat maliyetlerinin gelirlerdeki kazançları aştığına şahit olmuş hissedar ve tahvil sahipleri bu yıl, yöneticilerin artık daha yatırımcı-odaklı düşünmeye başladığına tanıklık etti.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • trader calisanlari


Cevap Yaz »