EUR/USD Teknik Analiz – 21.09.2012

GCM Menkul Kıymetler A.Ş 21 Eylül 2012 0

EUR/USD Teknik Analiz - 21.09.2012Borç krizindeki Yunanistan’ın başbakanı Antonis Samaras, koalisyon ortakları arasında, 2. kurtarma paketinin temel şartı olan 11.5 milyar ’luk bütçe kesintisi paketinde anlaşma sağlamakta sıkıntı çekiyor. Atina hükümetinin diğer koalisyon ortakları Demokratik Sol Parti’nin lideri Fotis Kouvelis Pasok lideri Evangelos Venizelos ile ücret, emeklilik maaşları sosyal yardımları görüşmek üzere bir araya gelen Samaras dün 3. red cevabını da aldı. Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası Uluslararası Para Fonu’ndan oluşan Troyka Heyeti, tasarrufları ayarlayabilmek için 2 haftadır görüşüyor. Troyka’nın Yunan halkına saldırmaya son vermesinin gerektiğini söyleyen Kouvelis, heyetin sınırları anlamasının gerektiğini söyledi. Yunanistan’ın yabancı kreditörlerini temsil eden Troyka, bazı kesintilerin yeterli olmadığını söyleyerek, 2 haftadır tüm tarafları yeniden görüşmeye çağırıyor.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde paritesi 1,3170 seviyesinden başlattığı düzeltme düşüşlerini 1,2918 ile sonlandırdı ve bu düşüş sonrası tekrar toparlanarak 1,300 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak paritesini incelediğimizde 200 günlük basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da fibonacci %50 düzeltme seviyesi olan 1,2817 desteğinin kritik olduğu paritesinde, tepki satışlarının geçici mi yoksa kalıcı mı olacağına da bu noktada karar verecektir. Eğer paritesi 1,2817 seviyesi üzerinde günlük kapanışlarına devam ederse yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam edeceği gibi orta vadeli olarak 1,33 seviyesi hedeflenecektir.

vadeli baktığımızda ise gün içerisinde 1,29 desteğinin önemli olduğu, tepki satışlarının devamlılığı için de bu desteğin kırılması gerektiğini söyleyebiliriz. Aksi takdirde 1,29 desteği üzerinde gün içi çıkışlarının devam ettiğini ve bu çıkışın paritesini 1,3045 seviyesine kadar yükselteceğini söyleyebiliriz. Temel olarak baktığımızda ise gün içi önemli makro-ekonomik veri olarak TR saati ile 16.00’da bölgesin için NBB iş ortamı ve 19,40’da FED üyesi Lockhart konuşması piyasalarda hareketliliğin olmasına neden olabilir. Ancak şu da bir gerçek ki bugün makro-ekonomik veri açısından sakin bir gün geçmesi beklenilmektedir.
GCM Menkul Kıymetler A.Ş Ücretsiz demo hesap ile kazanmak için buraya tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar
<
Cevap Yaz »