EUR/USD Teknik Analiz – 25.09.2012

GCM Menkul Kıymetler A.Ş 25 Eylül 2012 0

EUR/USD Teknik Analiz - 25.09.2012Haftanın açılış günü paritesi Almanya’dan gelen olumsuz IFO verisi sonrası kaybını gün içerisinde devam ettirdi bu gerileme pariteyi 1,2988 seviyesine kadar taşıdı. Hatırlarsanız geçen hafta parite 1,3170 seviyesine kadar yükselmiş bu yükseliş sonrası tepki satışlarına maruz kalmıştı. Bu tepki satışlarının devam ettiği parite de yaşanılan tepki satışlarının devam edip etmeyeceğine karar verecek olan günlük grafikteki 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,2822 seviyesi olarak belirlenmiştir. Bu destek aynı zamanda paritedeki orta vadeli trendin hangi yönde olacağına karar verecek en önemli seviyedir.

paritesinin bu destek üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirmesi yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini ve kritik bir nokta olan 1,3390 seviyesine kadar yükselişlerin oluşmasına katkı sağlayacağı gibi 1,2822 seviyesinin altında yapacağı günlük kapanış durumunda var olan tepki satışları orta vadeli bir düşüş baskısı oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda da paritesi 1,2650 ve 1,2466 seviyelerini hedeflemesi kaçınılmaz olacaktır.

vadeli ( gün içi ) baktığımızda 1,2885 ile 1,2985 seviyeleri arasında hareketlerine devam eden EUR/USD paritesinde bu bandın dışına çıkılmasında sert hareketlerin oluşması gözlemleneceği gibi gün içi bu bant içinde de hareketlerini sürdürebilirler. Ancak bugün makro-ekonomik verilerin düne nazaran daha yoğun olması paritenin bu bandın dışına çıkılmasına zorlanabilir. Özellikle de ECB başkanı Draghi ile ABD hazine sekreteri Geithner’ın konuşmaları parite üzerinde sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir.

Net bir şekilde yükseliş olabilmesi için paritenin 1,2985 direncini geçmesi, net bir şekilde düşüşlerin oluşabilmesi için paritenin 1,2885 desteğini kırması gerekmektedir. Riski seven yatırımcılar bu bant arasında “destekten al – dirençten sat” stratejisini gerçekleştirebilirler.
GCM Menkul Kıymetler A.Ş Ücretsiz demo hesap ile kazanmak için buraya tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar
<
Cevap Yaz »