Gelişen Piyasa Hisseleri Kıbrıs Krizi Etkisiyle Üç Ayın Dibinde

Forex Teknikleri 18 Mart 2013 Gelişen Piyasa Hisseleri Kıbrıs Krizi Etkisiyle Üç Ayın Dibinde için yorumlar kapalı

, Kıbrıs’ta banka hesaplarına vergi getirilmesinden olumsuz etkileniyor

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa’da Güney Kıbrıs’ın kurtarılmasının, dünyanın en büyük ikinci ekonomi blokunda krizin yeniden patlayacağı endişelerini derinleştirmesinin ardından son üç ayın en düşük seviyesine inerken, gelişen ülke para birimleri kaybettii borçlanma maliyetleri yükseldi.

Satışlarının en az yüzde 17’sini Avrupa’da gerçekleştiren Samsung Electronics Co. Hyundai Merchant Marine Co., Seul’deki işlemlerde, yüzde 2’nin üzerinde kayıpları yaşadı. Rusya’da Miex Endeksi yüzde 2.4 düştü ve son dört ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Industrial & Commercial Bank of China Ltd., JPMorgan Chase & Co.’nun Çin hisselerinin notunu düşürmesinin ardından, Hong Kong’daki işlemlerde, son üç ayın en düşük seviyesine indi. Ruble, lira ve rand, en az yüzde 0.4’lük kayıplar yaşadı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.1 düşerek, Hong Kong saati ile 17:21’de, 1,030.49 puana indi ve düşüşünü altıncı güne genişletti. Bölgesi maliye bakanları, 16 Mart’ta, Güney Kıbrıs’ın kurtarılmasının maliyetini, daha önce görülmemiş bir şekilde, Kıbrıs bankalarında hesapları olanlara yükleme konusunda anlaşmaya vardı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ndeki 21 ülke, Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre, dış satımının yaklaşık yüzde 26’sını Avrupa Birliği’ne yapıyor.

Bangkok’da Asset Plus Fund Management Co. fon yöneticisi Budsares Yunniyom, “Avrupa’nın borç sorunu yeniden su yüzüne çıktı ve yatırımcıları tedirgin ediyor,” dedi ve “Kıbrıs krizi, Bazı Avrupa ülkelerindeki çözüme k

Sponsorlu Bağlantılar
<
Yoruma kapalı.