İspanya parçalanıyor mu?

Forex Teknikleri 28 Eylül 2012 0

parlamentosu, “bağımsızlık” için halk oylamasına gitme kararı aldı; İspanyol hükümeti, oylamayı engellenmek için her türlü yasal aracı kullanacak

İspanya’nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim parlamentosu, iktidardaki Yönelim Birlik Koalisyonu (CIU) partisi tarafından ortaya atılan bağımsızlığa yönelik bir halk oylamasına gidilmesi kararını onaylarken, bunu gelecek yasama dönemine bıraktı.

Katalonya parlamentosunda 3 gündür yapılan, genel siyasetle ilgili tartışmaların son gününde, CIU’nun önerdiği, ”Katalonya’nın kendi geleceğine karar vermesi için bir halk oylamasına gidilmesiyle” ilgili karar metni 84 evet, 21 hayır 25 çekimser oyla kabul edildi. Ancak parlamento, bu halk oylamasıyla ilgili süreci, 25 Kasım’da yapılacak erken seçimler sonrasında Katalonya parlamentosunda oluşacak yeni tablonun belirlemesine karar verdi.

Katalonya özerk yönetim parlamentosundaki oylama sırasında, parlamento binası önünde toplanan yaklaşık 200 Katalan bağımsızlık yanlısı sloganlar attı.

Bu arada Katalonya’daki gelişmeleri yakından takip eden İspanyol hükümeti, Katalonya’da bu tür bir olmaması için elinden geleni yapacağını açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Soraya Saez de Santamaria, ”Hükümet, böyle bir halk oylamasını engellemek için sadece yasal ve hukuki araçlara sahip değil, aynı zaman bunları kullanma olanağına da sahip” dedi.

İspanya’da 2005 yılında Bask parlamentosu, ”halkın kendi geleceğine karar vermesine yönelik bir halk oylamasına gidilmesi” için benzer bir karar alırken, İspanyol meclisi bunun yapılmasını reddetmiş ve böyle bir olmamıştı.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:Cevap Yaz »