Küresel piyasalarda günün özeti – 11.09.2012

Forex Teknikleri 11 Eylül 2012 0

Piyasalar bugün Alman yüksek mahkemesinin kararını ertelemesi için yapılan başvuruyu reddetmesi Fed’in ilave teşvik açıklayacağına dair söylentilere odaklanırken, Yunanistan bütçe kesintileri için henüz bir anlaşmaya varabilmiş değilKüresel piyasalarda günün özeti - 11.09.2012

Avrupa hisselerinde kazanç Fed ve Almanya odaklı

Avrupa hisseleri, Almanya’nın en yüksek anayasal mahkemesinin, ülkenin kurtarma fonunda oynayacağı role dair yarın vereceği kararı ertelemeyi reddetmesinin ardından, Fed’den teşvik geleceği söylentilerinin de yükselmesiyle beraber arttı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Londra saatiyle 16:31’de 272.37 puan oldu. bu yılın genelinde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin sınırsız tahvil alımı planı ve Fed’in QE3’e gideceği beklentileriyle yüzde 11’lik ralli gerçekleştirdi.

Dolara Moody’s şoku

Dolar, Fed’in yarın başlayacak toplantısından önce tahvil alımı yaparak ekonomiyi canlandıracağı söylentileriyle diğer büyük para birimleri düştü. Dolar, geçirdiği yüzde 0.6’lık düşüşün ardından New York saatiyle 09:46’da 1.2831 oldu ve 15 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye dokundu. ABD para birimi yine yüzde 0.6’lık düşüşle 77.82 yene gerilerken, bu rakam da 1 Haziran’dan bu yana en düşük seviye olarak dikkat çekti. , çok değişmeyerek 99.85 oldu. Ticaret ortaklarından aldığı yorumlara dayanan UBS AG, euronun dolar son dört ayın en yüksek seviyesine çıkabileceğini söyledi.

İMKB günü durgun geçirdi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi günü önceki gün kapanışına göre 16,53 puanlık düşüşle 68.105,07 puandan kapattı.

İMKB’de hisse senetleri ortalama yüzde 0,02 oranında kaybederken, toplam işlem hacmi 1,4 milyar lira oldu.

İMKB 100 Endeksi gün içinde en düşük 67.897,53 en yüksek ise 68.382,73 puanı gördü.

Alman mahkemesi ertelemeyi red etti

Almanya’nın en yüksek anayasa mahkemesi, Avrupa İstikrar Mekanizması’na (ESM) yönelik kararını ertelemesini isteyen bir son dakika başvurusunu reddederek, 500 milyar euroluk (640 milyar dolar) fona yönelik yarın karar verilmesi için bir engel bırakmadı.

Moody’s: ABD’nin kredi notunu düşürebiliriz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, kanun yapıcıların gelecek yıl bütçe müzakereleri sırasında borcun gayrısafi yurtiçi hasılaya oranını düşürememesi durumunda zirve seviyedeki kredi notunu kaybedebileceğini belirtti.

ABD’de dış açık genişledi

ABD , küresel ekonomik yavaşlamanın Amerikan yapımı ürünlere talebi azaltmasıyla Temmuz ayında son dört ayın ilk düşüşünü yaşadı.

Ticaret Bakanlığı’ndan açıklanan verilere göre dış ticaret farkı yüzde 0.2 büyüyerek, Haziran’da revize edilen 41.9 milyar dolarlık rakamdan 42 milyar dolara yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 44 milyar dolarlık bir ticaret açığına işaret ediyordu. İhracat, Nisan ayından bu yana en büyük düşüşünü yaşarken, daha ucuz petrole işaret eden ithalattaki düşüşün de üzerine çıktı.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<
Cevap Yaz »