Küresel piyasalarda günün özeti 17 Ağustos 2012

Forex Teknikleri 17 Ağustos 2012 0

ABD’den gelen olumlu tüketici güveni verileri küresel piyasalarda olumlu hava yaratırken, haftayı son 13 ayın zirvesinde kapattı

Bu hafta en çok euro kazandırdı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 0,97 değer kazandı.

İMKB 100 Endeksi haftalık bazda 632,47 puan artarak 65.758,47 puana yükseldi. Haftalık bazda 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 0,38 oranında, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise yüzde 0,48 oranında arttı.

Avrupa hisselerinde “bayram” havası

Avrupa hisseleri, politika yapıcıların bölge bankalarını korumaya yönelik adımlar atacağı beklentileri ABD tüketici güveninin beklenenin üstünde çıkmasıyla rallisini 11. haftaya taşıyarak, son 13 ayın en yüksek seviyesini gördü.

İsviçre’nin en büyük sigorta şirketi Swiss Life Holding AG, ilk yarı kazancının beklentilerin üstünde gerçekleşmesiyle yüzde 3.3 değer kazandı. İspanyol bankası Bankia SA yakın zamanda kurtarma fonu alacağı söylentisiyle yüzde 4.6 tırmandı. Heineken, Asia Pacific Breweries için olan teklifini arttırabileceğini gösteren veriler üzerine yüzde 4.6 düştü.

ABD’de tüketici güveni arttı

ABD’de tüketici güveni Ağustos ayında beklenmedik bir artış gösterdi. Bu durum, içinde bulunduğumuz çeyrekte, hanehalkı tüketimindeki güçlü konumu işaret ediyor.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi, önceki ayki seviyesi olan 72.3’ten, Ağustos ayında 73.6’ya yükseldi ve Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bloomberg News’un anketine katılan 72 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin fazla değişmeyerek 72.2 seviyesinde kalması bekleniyordu.

Merkel Yunanistan’ı rahatlatabilir

İki Alman kanun yapıcı, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in, Yunanistan’ın kurtarma paketinin koşullarının gevşetilmesini değerlendirdiğini ve bu durumun, Yunanistan hükümetine daha fazla destek verilmesine karşı çıkan koalisyon üyeleri ile fikir ayrılığını daha da körüklediğini kaydetti.

Merkel’in euro krizi politikalrına parlamentoda “hayır” oyu veren Klaus-Peter Willsch ve Frank Schaeffler, telefon yoluyla ayrı ayrı yaptıkları değerlendirmede, Merkel hükümetinin, kurtarma paketinin koşullarını karşılamada güçlük çekmesi ile birlikte Yunanistan’a hoşgörü gösterenler ve Başbakan Antonis Samaras’ın sözünü tutacağı konusunda ısrarcı olanlar arasıdna bir bölünme olduğunu kaydettiler.

Zuckerberg’in serveti azalıyor

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre ‘un kurucularından ve CEO’su ‘in serveti, şirketin 17 Mayıs’taki ilk halka arzından bu yana 600 milyon azalarak 10.2 milyar dolara .

Facebook hisseleri Perşembe günü şirketin 271.1 milyon hisseyi daha serbest bırakarak işlem yapılabilecek hisse sayısını yüzde 60 artırmamasının ardından yüzde 6.3 düştü. İnternet devinin dün gün içinde 19.69 dolara kadar gerileyen hisseleri günü 19.87 dolardan kapadı.

Altının kilogramı 93 bin 600 lira oldu

İstanbul Borsası (İAB) Endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,92 oranında yükselirken, altının kilogramı kapanışta 93 bin 600 lira oldu.

piyasasında 3 işlemde 2 milyon 56 bin 30 liralık, 19 işlemde 71 milyon 498 bin 123,27 dolarlık ve 1 işlemde 285 bin 727,33 Avro’luk işlem hacmi gerçekleşti.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • ağustos 2012 altın neden yükseldi
  • altın neden yükseldi 17 agustos
  • küresel piyasalar altın yorumları
  • 2012 agusttosaltın neden yükseldi
  • bloomberg roll over rasyosu
  • küresel piyasalarda altın yorumları
  • küresel piyasalardan altın yorumu
  • thomson reuters altın yorumu


Cevap Yaz »