Küresel piyasalarda günün özeti

Forex Teknikleri 13 Ağustos 2012 0

Küresel piyasalarda günün özetiJaponya’dan gelen veriler ‘nın tahvil ihalesi küresel piyasaları haftanın ilk gününde etkisi aldı

Avrupa hisselerinde Japonya etkisi

Avrupa hisseleri, Japon ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın, İtalya’nın tahvil ihalesine olan talebi arttırmasıyla geri çekilerek Endeksi’nin 10 kazanç periyodunu sonlandırdı.

Julius Baer Group, Merrill Lynch’in ABD dışı varlık yönetim branşını satın alma konusunda anlaşmaya vardıktan sonra yüzde 7.9 geriledi. Petrol ve gaz mühendislik firması Petrofac Ltd., kâr büyümesinin yavaşlayacağını açıklamasının ardından yüzde 5.7 düştü.

Stoxx 600 Endeksi, gün içerisinde yüzde 0.1 yükselse de Londra saatiyle 16:30’da yüzde 0.5 gerileyerek 268.64 puan oldu. Endekste listelenen şirket hisselerinin el değiştirme oranı son 30 günlük ortalamanın yüzde 39 altında kaldı.

İMKB sınırlı yükselişlerle kapandı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi günü önceki gün kapanışına göre 22,93 puanlık yükselişle 65.148,93 puandan kapattı.

İMKB’de hisse senetleri ortalama yüzde 0,04 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 1,4 milyar lira oldu. İMKB 100 endeksi gün içinde en düşük 64.984,40 en yüksek ise 65.595,81 puanı gördü.

İMKB’de bankacılık endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,28 oranında yükselirken Sınai endeks ise yüzde 0,31 oranında değer .

Yunan ekonomisi ikinci çeyrekte daraldı

Yunanistan ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 daraldı.

Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,2 oranında küçüldü.

Resesyonda beşinci yılına giren Yunanistan ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 6,5 daralmıştı.

Yunan hükümeti bu yıl durgunluğun yüzde 7’yi aşabileceği tahmininde bulunurken, Yunanistan Merkez Bankası, ekonominin bu yıl yüzde 4,5 daralacağını öngörüyor.

Ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası geçen yıl yüzde 6,9 küçülmüştü.

, Motorola biriminden 4 bin kişi çıkaracak

Google Inc., 2012’nin  başlarında satın aldığı Motorola Mobility Holdinds Inc. birimindeki istihdamda yüzde 20 kesintiye giderek 4 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Konunun henüz kamuoyuyla paylaşılmamasından ötürü adını vermek istemeyen kaynak, istihdam kesintisinin üçte ikisinin ABD dışındaki ülkelerde gerçekleşeceğini, değişikliğin birkaç hafta içinde yapılacağını söyledi.

Çalışanlarına pazar günü istihdam kesintisinden bahseden Motorola Mobility, sayıya ilişkin bir detay vermeden, şirketin çıkarılacak kişilere bu süreçte yardımcı olacaklarını, iş bulma hizmetleri de dahil olmak üzere, iyi seviyelerde kıdem tazminatı ödemeleri yapacaklarını söyledi.

Bank of America tahminini düşürdü

ABD’nin en büyük 2. bankası Bank of America Corp., Çin’in 2012’ye ait büyüme tahminini, gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme görünümünün kötülemesini ve konut fiyatlarındaki sıçrama endişesi ve liderlik değişiminden ötürü sınırlanan parasal gevşemeleri gerekçe göstererek yüzde 8’den yüzde 7.7’ye düşürdü.

Ekonomist Ting Lu’nun kaleme aldığı raporda, bankanın, Çin’in 3. ve 4. çeyrek büyüme tahminlerini yüzde 8 ve yüzde 8.3’ten sırasıyla yüzde 7.4 ve yüzde 7.7’ye çektiğini yazdı.

İhracat büyümesinde yakın zamanda bir toparlanma öngörmeyen Bank of America, Çin’in yumuşak iniş yapacağı öngörüsünü korudu.

İtalya 8 milyar euroluk tahvil sattı

İtalya Hazinesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) tahvil alım planının Euro Bölgesi’ndeki borç krizini çözmeye yetmeyeceği spekülasyonu ile birlikte hafifçe yükselen borçlanma maliyetleri ile birlikte, 8 milyar euroluk (9.9 milyar ) tahvil sattı.

Roma merkezli Hazine, 364 gün vadeli tahvili yüzde 2.767 faizle sattı. Hazine, 12 temmuz’da benzer vadeli kağıdı ortalama yüzde 2.697 faizle satmıştı. İhalede, satış miktarının 1.69 katı alım talebi geldi. Bu oran, önceki ihalede 1.55 katı seviyesindeydi.

En çok konuta para harcadık

TÜİK verilerine göre, geçen yıl Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25,8 ile konut ve kira harcamaları aldı. Harcamaların yüzde 20,7’si gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • avrupa borc krizi ozeti
  • google


Cevap Yaz »