Küresel piyasalarda günün özeti

Forex Teknikleri 06 Ağustos 2012 0

Küresel piyasalarda günün özetiGeçtiğimiz haftanın kapanışındaki olumlu hava piyasalardaki yeşil hareketi bugün de sürdürdü

hisselerine Yunanistan morali

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan ve kreditörlerinin ekonomik büyümeyi desteklemek için politikaları güçlendirme konusunda mutabakata varmasıyla gösterge endeks Stoxx Europe 600’ün 4 aydır gördüğü en yüksek seviyeyi devam ettirerek ilerledi. BNP Paribas SA yüzde 4.1’lik yükselişle bankaların tırmanışına öncülük . Japon Toyota Motor Corp.’un satış hedeflerini arttırması üzerine otomobil üreticileri kazanç sağladı.

Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 16:30’da 266.81 puana çıktı. Endeks, geçtiğimiz hafta açıklanan istihdam verilerinin ekonomistlerinin beklentilerini geçmesiyle yüzde 2.2 yükselmiş ve 2 Nisan’dan beri en yüksek seviyeyi görmüştü.

Altının kilogramı yükseldi

İstanbul Altın Borsası (İAB) Endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1,06 kazandı, altının kilogramı kapanışta 92 bin 140 lira oldu.

Altın piyasasında 8 işlemde 5 milyon 130 bin 785 liralık ve 32 işlemde 89 milyon 668 bin 992,14 dolarlık işlem hacmi gerçekleşti.

İMKB 2012 yeniledi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde başladığı sert yükselişe bugün de devam ederek günü yeni 2012 rekoruyla kapattı. İMKB 100 endeksi günü önceki gün kapanışına göre 273,15 puanlık yükselişle 65.576,79 puandan kapattı.

İMKB’de hisse senetleri ortalama yüzde 0,42 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 1.9 milyar lira oldu.

ABD hisseleri şirket karlarıyla yükseldi

ABD hisse senetleri, şirketlerin beklenenden daha iyi gelir açıklamasıyla beraber Standard & Poor’s 500 Endeksinin () Mart ayından beri en uzun rallisini takiben yükseldi.

Warren Buffett’in Berkshire Hathaway Inc. beklenenin üstünde kâr elde etmesiyle yüzde 0.5 yükseldi. Best Buy Co., kurucusu Richard Schulze’nin elektronik perakendeciyi tamamen satın alma teklifinin ardından yüzde 19 prim yaptı. Regions Financial Corp., Bank of America’nın, hisselerine yönelik tavsiyelerini arttırmasıyla yüzde 2 değer kazandı. Geçtiğimiz hafta işlem arızalarından dolayı neredeyse iflasın eşiğine gelen Knight Capital Group Inc. ise yüzde 20 düştü.

Bankacılık sektörü karını artırdı

Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü Haziran 2012 Raporu’na göre, bankacılık sektörü dönem net karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,4 oranında artarak Haziran ayında 11 milyar 552 milyon liraya yükseldi.

Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü Haziran 2012 Raporu, BDDK’nın internet sitesinde yayımlandı.

Rapora göre, Türk bankacılık sektörü 197 bin 976 personel ve 10 bin 708 adet şube ile faaliyet gösteriyor. Yılın ilk yarısında personel sayısı 2 bin 705 kişi, şube sayısı ise 191 adet arttı. Personel ve şube sayısındaki yıllık artış, önceki yıl artışlarının gerisinde kaldı.

Yatırımcılar Çin Borsası konusunda ikilem yaşıyor

Çin ekonomisindeki yavaşlamaya dikkat çekerek kayıp öngören Haitong Securities Co.’nun aksine UBS AG, gelişen piyasalar arasında bu yılın en kötü performansına sahip olan Çin Borsası’nın yıl sonuna kadar yüzde 20 kazanç sağlayacağı tahmininde bulundu.

UBS’in Çin hisseleri stratejileri müdürü Chen Li, Çinli politikacıların en azından bir kez daha yapacağı faiz indiriminin Şanghay Bileşik Endeksi’nin Mart’tan bu yana kaydettiği yüzde 13 oranındaki düşüşten sıçrama yapmasına yardımcı olacağını söyledi. Çin’in en büyük ikinci aracı kurumu Haitong Securities Co.’nun hisse senedi stratejistlerinden Chen Ruiming ise ihracattaki düşüş ve Pekin hükümetinin emlak fiyatlarındaki kontrollerinin sektörü aşağı çekmesiyşe Şanghay Bileşik Endeksi’nin bu yıl yüzde 6 daha düşüş kaydederek 2,000 puanın gerileyeceğini öngördü.

Faber: Borç krizi birkaç yıl daha sürecek

Gloom, Boom and Doom Report’un yazarı ve yatırım uzmanı Marc Faber, canlı yayında telefon bağlantısıyla Bloomberg HT.com Genel Yayın Yönetmeni ve Bloomberg HT Araştırma Müdürü Cüneyt Başaran’ın sorularını yanıtladı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıkladığı planın, Almanya’nın kararlarına bağlı olduğunu söyleyen Faber, Avrupa’daki sorunların çözülmesinin politikacıların adım atmasına bağlı olduğunun altını çizerek, “AMB’nin planı problemleri çözmez, sadece erteler” dedi.

Altın teşvik spekülasyonundan etkileniyor

Altının altı haftadaki en kötü haftalık performansını gerçekleştirmesinin ardından yatırımcının gerek teşvik spekülasyonundan dolayı güvenli limana olan talebinin artması gerekse düşük fiyatı cazip bulması ile sarı metal değer kazanıyor.

Spot altının onsu yüzde 0.2 artışla 1,606.82 dolara yükselmesinin ardından pek fazla değişim göstermeyerek Singapur’da yerel saatle 10.41’de 1,605.68 dolardan alıcı buldu. Merkez banklarının ekonomiyi desteklemek adına daha ileri tedbir açıklamamalarının ardından kıymetli metal, geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 düşüşle 22 haziran tarihinden beri en büyük beş günlük kaybını yaşadı. Comex’teki aralık teslimli altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,608.70 dolar oldu.

Piyasalar haftaya moralli girdi

Uluslararası piyasalar, kreditörlerin Yunanistan’ın kurtarma paketi koşullarının görüşüldüğü toplantıda ilerleme gösterdiğini belirtmesi ve ABD’de tarım dışı istihdam verisinin beklenenden iyi çıkması sonrası haftaya moralli başladı. Asya hisse sentleri son dört günde ilk kez yükselirken, euro değer kazandı ve Asya tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS’ler) geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:28’de yüzde 1.6 yükseldi. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi, Toyota Motor Corp. gibi bazı önemli şirketlerin tahminlerden daha iyi kar açıklamasının ardından yüzde 1.7’lik bir çıkış gerçekleştirdi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksn geçen hafta Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından fazla bir değişiklik göstermedi. Euro önemli para birimlerinin büyük bölümü değer kazandı. Dolar euro son bir ayın en düşük seviyesine indi. Asya tahvillerin,n CDS’leri Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • şanghay bileşik endeksi nedir


Cevap Yaz »