Petrol, Çin’de Sanayi Üretimi Verisi Sonrası Düştü

Forex Teknikleri 11 Mart 2013 0

, Suudi Arabistan’ın üretimi artırması Çin’de sanayi üretimi verisi açıklaması sonrasında düştü.

Petrol, dünyanin ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin’de sanayi üretiminin yavaşlaması ve Suudi Arabistan’ın üretimi 20 ayın en düşük seviyesinden artırması sonrası düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Petrol vadeli kontratları Ndew York’ta, Çin’in sanayi üretimi büyümesinde 2009’dan beri en kötü yıl başlangıcı yapmasının ardından yüzde 0.5 kadar düştü. Suudi Arabistan’da hampetrol üretimi, ülkenin petrol politikası konusunda bilgiye sahip bir yetkiliye göre,  Şubat ayında son 20 ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Nükleer programı dolayısıyla enerji ihracatına Batılı ülkeler tarafından yaptırımlar uygulanan İran, sorunun çöüzümüne yönelik görünümün iyileşmekte olduğunu kaydetti.

Stamford, Connecticut’ta Tradition Energy analist ve brokerı Gene McGillian, “Çin’den gelen ekonomik haberlere ilişkin hayalkırıklığı, petrol piyasasında aşağı yönlü baskı oluşturuyor,” dedi ve “Batı Teksas petrolünün 90 ile 92 arasında konsolide olması beklenebilir. EğerSuudi Arabistan’daki üretim artışı teyit edilirse, piyasada ilave aşağı baskı görebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadei ham petrol, Nymex piyasasında, 67 sent ya da yüzde 0.7 düşerek, New York saati ile 09:28’de, varil başına 91.28 dolara indi. Tüm vadeli kontratlardaki işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günün ortalamasının yüzde 23 altındaydı. Vadeliler bu ay yüzde 0.8 düştü.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 55 sent ya da yüzde 0.5 düşerek varil başına 110.30 dolara . Tüm kontratlarda işlem hacmi, son 100 günün ortalamasının yüzde 68 üzerindeydi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesiBatı Teksas petrolünün fiyatları arasındaki fark 19.02 dolara geldi. Bu fark 8 Mart’ta 18.90 dolar ile 31 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine inmişti.

Sponsorlu Bağlantılar
<
Cevap Yaz »