Piyasalar Çin’den “teşvik” bekliyor

Forex Teknikleri 27 Eylül 2012 0

Uluslararası piyasalar, Çin’in ekonomiyi desteklemeye yönelik tedbirler almasını bekliyor

Uluslararası piyasalar, Çin’de sanayi şirketlerinin karının beş aydır üst üste düşüş göstermesinin ardından hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için daha fazlasını yapmasını bekliyor. Bu ortamda, Avrupa hisse senedi endeks vadelileri Avustralya doları yükseldi. Emtia grubu yedi haftanın en düşüğünden sıçrarken, gelişen piyasa para birimleri güçlendi.

Euro endeks vadeli kontratı Londra saati ile 07:04’te yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 () endeks kontratı yüzde 0.5 yükselirken, Endeksi yüzde 0.8’lik bir ralli gerçekleştirdi. 24 emtiayı içeren Endeksi, bakırdaki yüzde 0.7’lik çıkışın da desteği ile yüzde 0.3 arttı. Aussie olarak da bilinen Avustralya doları yüzde 0.4 yükselirken, Filipinler para birimi ve Malezya ringgiti en az yüzde 0.3’lük çıkışlar gerçekleştirdi.

Çin’de sanayi şirketlerinin karı Ağustos ayında düştü. ‘nın açıkladığı Ekim ayı imalat sanayi güven endeksi, Ağustos ayında 70 ile Mayıs 2009’dan bu yana en düşük seviyesine düştükten sonra, önceki Eylül ayındaki seviyesi olan 75’ten 72’ye . Çin’de merkez bankası, gelecek haftanın tümüyle tatil olmasından dolayı artan nakit talebi ile birlikte, piyasaya 365 milyar yuan (58 milyar dolar) verdi. Bu, 2008’e kadar giden Bloomberg verilerine göre, en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

Sydney’de Russell Investment Group şef yatırım stratejisti Andrew Pease, “Çin’in büyük çaplı teşviklere gitmesi olumlu olur ve bu, piyasaları daha da yukarıya iter” dedi ve “İşaretler, böyle bir uygulamaya gidilmeyeceği yönünde” şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<
Cevap Yaz »