Piyasalara Güney Kıbrıs Krizi Etkisi

Forex Teknikleri 18 Mart 2013 0

Uluslararası piyasalar, G. Kıbrıs’ta tasarruflara getirilen verginin kriz endişelerini güçlendirmesi ile haftaya sıkıntılı başladı

, Güney Kıbrıs’ta banka mevduatlarına daha önce görülmedik bir vergi getirilmesinin, Avrupa’nın yeniden krize düşebileceği tehdidini ön plana çıkarmasının ardından, bu yılın en düşük seviyesine inerken, hisse senetleri emtia grubu hızlı düşüşler gösterdi. Almanya’nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi eksiye düşerken, İspanya İtalya tahvillerinin faizlerinde hızlı yükselişler görüldü.

Euro   yüzde 1 düşerek, New York saati ile 07:20’de 1.2951 dolara indi. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Haziran 2008’den bu yana en yüksek seviyesinden geri çekilerek, yüzde 0.9 düştü. Avrupa hisse senetlerinin göstergesi Stoxx Europe 600 Endeksi 0.7 düşerken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 1.1 . Bakır yüzde 2.4 vealtın yüzde 0.5 yükseldi. Almanya’nın 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi eksi yüzde 0.003 seviyesine kadar indi. İspanya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 10 baz puan artarak yüzde 5.02’ye çıktı ve aynı vadeli Portekiz kağıtlarının faizi 20 baz puan tuırmanarak yüzde 6.16’ya ulaştı.

Avrupa maliye bakanları, 16 Mart’ta, Kıbrıs bankalarında paraları olanların Euro Bölgesi’nin son kurtarma operasyonunun maliyetini paylaşması yönünde anlaşmaya vardı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, mevduata verginin tüm Avrupa çapında bankalar için olumsuz olduğunu kaydederken, Pacific Investment Management Co.’dan (Pimco) Bill Gross, mevduata verginin risk almaya yönelik işlemleri geri plana iteceğini vurguladı.

Paris’te Banque Palatine SA fon yöneticisi Matthieu Giuliani, “Kıbrıs’ta banka hesaplarına vergi bir emsal yaratıyor ve bugün bir miktar korkutucu,” dedi ve “ vadede, piyasayı olumsuz etkiliyor. Ancak bu Kıbrıs’a özel bir durum. Almanya ve Avrupa Birliği’nin böyle bir şeyi İspanya ya da İtalya’ya uygulayacağını sanmıyorum. Aksi halde bankacılık sisteminde panik çıkar” değerlendirmesinde bulundu.

Güney Kıbrıs lideri Nicos Anastasiades, 5.8 milyar euro (7.6 milyar dolar) getiri sağlayacak tasarruf vergisini bugün onaylanması için kanun yapıcıların önüne getirdi. Bunun sonucuGüney Kıbrıslıların banka para çekme makinalarının önünde kuyruklar oluşturması, sermayenin başka yerlere kaçacağı endişelerini yoğunlaştırdı.

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • güney kıbrıs krizi avrupa bankacılık sıstemınDEKİ ETKİLERİ
  • kıbrıs krizi etkileri


Cevap Yaz »