Saraç: Yastık altında 1000 ton altın yatıyor

Forex Teknikleri 07 Eylül 2012 0

Başkanı Osman Saraç, 1000 ton altının yastık altında yattığını ifade

İstanbul Borsası Başkanı Osman Saraç, 1000 ton altının yastık altında yattığını açıkladı.Yükseliş trendini sürdüren dair Saraç, talebin yüksek olduğunu yıllık ortalama 30 ton altın basan darphanenin bu yıl 60 tonun üzerine çıktığını da kaydetti.

Bloomberg HT’den Hande Berktan’ın sorularını yanıtlayan Saraç, yükseliş trendini sürdüren altın fiyatlarına ilişkin, ”Mart ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye uluslararası fiyatlar olarak ulaşıldı. Elbette Merkez Bankaları’nın Avrupa Merkez Bankası Amerikan Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar birinci derecede altın fiyatları üzerinde etkili. İkincil olarak 110 dolarların üzerinde izleyen petrol fiyatları, enerji fiyatları dolayısıyla bir koruma amaçlı olarak alımları devam ettirmeyi düşünüyoruz.Üçüncü olarak büyük yatırım fonlarınında yatırımları olan kişiler spekülatif olarak fiyatlardaki yükselişte etkili oluyor. Altının yıl sonuna doğru onsu 1800 dolarları görebilir” açıklamasını yaptı.

Saraç altın mevduatlarına ilişkin ”Bugün altın mevduatları 16 milyar lira, yatırım mevduatlarında ise 1 milyar liranın biraz üzerinde bir rakam var. Cumhuriyet altını üretiminde darphanemizin ürettiği altınlardan geçmiş son 3 ile 4 yılın üzerinde bir üretim olduğunu görüyoruz.Son 3 yılın ortalaması yaklaşık olarak 30 tonun üzerinde olan darphanemiz, bu yıl itibarı ile 60 tonun üzerine çıktı.2008’de başlayan kriz döneminde halkımız tasarruflarının bir kısmını nakte dönüştürdü ihtiyaçlarını giderdi. Bir kısmına da bankacılık kesimi rağbet gösterdi altın hesaplarına aktardılar. İlk defa bu yıl altın cinsinden tasarruflarda artış yaşandığını söylemek mümkün” dedi.

İstanbul Altın Borsası Başkanı Osman Saraç, ”Son bir yıla yakın zamandır daha ağırlıklı olarak üzerinde çalışılan bankacılık sisteminin ilgilendiği altına dayalı mevduatlar bugün 20 milyar liraya dayanmış durumda. Bu rakamın minimum 5 katı rakamın yastık altında olduğunu söylemek mümkün. Bu da bin ton altının yastık altında tasarruf olarak durduğu anlamına geliyor. Bu abartılı değil gerçekçi bir rakam” şeklinde konuştu.

Bloomberg

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • istanbul altin güncel
  • borsada altın taktikleri
  • günlük altın borsası işlem kaç ton


Cevap Yaz »