USD/JPY Teknik Analiz – 26.09.2012

GCM Menkul Kıymetler A.Ş 26 Eylül 2012 0

USD/JPY Teknik Analiz - 26.09.2012Avrupa’daki borç krizi Çin’deki yavaşlamanın ihracatı aşağı çekmesiyle Japonya’nın en büyük imalatçıları bu çeyrekte karamsarlaştı bu ay sürpriz bir şekilde parasal genişleme önlemlerini artıran Japonya Merkez Bankası üzerinde daha fazla adım atması baskılarını artırdı. Bloomberg anketine katılan 12 ekonomist, 1 Ekim’de açıklanacak olan Japonya  Merkez Bankası’nın Tankan Endeksi’nin eksi 4’e gerileyerek, dördüncü çeyrekte de karamsarlığın iyimserliğin önüne geçtiğine işaret etmesini bekliyor. Bu durum,  Japonya’nın 2010’un ortalarında küresel resesyondan çıkmasından bu yana en uzun süreli negatif değerlere işaret ediyor.

Tankan raporu, dünyanın üçüncü büyük ekonomisinin yılın ikinci yarısında yeniden daralma riskini artırarak, BOJ’un deflasyonla mücadelesini de baltalıyor. Japonya’da iki gün içinde açıklanacak olan TÜFE verisinin, Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 0.3 düşüşe işaret edebileceği tahmin ediliyor. BOJ’un enflasyon hedefi ise yüzde 1’de seyrediyor.

USD/JPY paritesini incelediğimizde gerek vadeli gerekse orta uzun vadeli düşüşlerin devam ettiğini net bir şekilde görmekteyiz.

Genel olarak paritenin düşüş kanalı içinde hareket ettiğini 77,90 desteğini kırdıktan sonra satıcıların parite üzerindeki düşüş baskısına inandıkları görülmektedir. Şuanda da düşüş kanalının ortalarında hareketlerine devam eden parite de kanalın alt noktası olan 76,80 seviyesinin orta vadeli olarak hedeflendiği söyleyebiliriz. Ancak bu seviye öncesinde 77,30 seviyesinin de önemli olduğunu ilk etapta bu destekte biraz oyalanabileceğini söyleyebiliriz. 77,30 desteğinin gün içi hedef olduğunu ancak bu düşüşün gerçekleşebilmesi için paritenin 77,95 direnci altında kalması gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer bu direnç altında kalmayı sürdürürse düşüşlerin devam etmesi de kaçınılmaz olacaktır.
GCM Menkul Kıymetler A.Ş Ücretsiz demo hesap ile kazanmak için buraya tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar
<


Arananlar:

  • 26 eylül 2012 altın düşüşte
  • bankoasistanı2009
  • 26 09 2012


Cevap Yaz »